Kas ir OECD

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) ir starpvaldību organizācija, kas dibināta 1961. gadā un apvieno 35 attīstītākās pasaules valstis, tai skaitā arī 22 valstis no Eiropas Savienības.

OECD savu darba misiju definē kā demokrātijas un tirgus ekonomikas principu ievērošanas veicināšanu, kā arī valstu ilgtspējīgu tautsaimniecības attīstības sekmēšanu globalizācijas kontekstā. Galvenā doma ir sadarboties, palīdzēt viens otram un kopīgiem spēkiem attīstīt valstu ekonomiku. Jo veiksmīgāka ir OECD sadarbība, jo ātrāk notiek ekonomikas izaugsme. OECD organizācijā patreiz darbojas 34 pasaules attīstītākās valstis.

Galvenais organizācijas mērķis ir veicināt demokrātijas un tirgus ekonomikas principu ievērošanu un izplatīšanu. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, jeb OECD pēta valstu tautsaimniecību, izstrādā vadlīnijas un palīdz novērst, kā arī risināt problēmas, kuras var rasties dažādās tautsaimniecības nozarēs. OECD darbs ir ne tikai ekonomiskajā nozarē, bet arī daudzās citās nozarēs. Vienīgais, kur OECD darbība netiek veikta ir  valstu aizsardzībā un drošībā. Šobrīd OECD ir sākusi sarunas ar Latviju, par tās uzņemšanu savās rindās.

Latvijai tas ir lielākais izaicinājums pēc pievienošanās NATO un Eiropas savienībai. Jo ne tikai mazā Latvija būtu ES un NATO dalībvalsts, bet arī OECD, kas nozīmē to, ka nākotnē ir iespējama ātra ekonomiskā izaugsme. Līdzdalība šajā organizācijā rada vēl lielāku atpazīstamību un uzticību, kas noder investīciju piesaistīšanai un tautsaimniecībai svarīgu projektu realizēšanā. Jo stabilāka valsts, jo lielāka iespēja, ka kreditori un finanšu investori ieguldīs naudu vietējajā tirgū. Tas vienmēr ir pozitīvi, jo gan veicina ekonomisko izaugsmi valstī, gan arī palīdz apgrozīt naudu, kas neko labu nedara, ja tiek krāta bankas kontā. Tieši tāpēc ir svarīgi pievienoties OECD, jo tad Latvija gūs iespēju ieviest lielāku uzticību ārzemju investoru acīs. Pašlaik OECD dalībvalstis ir ASV, Austrālija, Austrija, Beļģija, Čehija, Čīle, Dānija, Dienvidkoreja, Francija, Grieķija, Igaunija, Islande, Itālija, Īrija, Izraēla, Japāna, Jaunzēlande, Kanāda, Latvija, Lielbritānija, Luksemburga, Meksika, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Šveice, Turcija, Ungārija, Vācija, Zviedrija.