Devalvācija

Liela daļa Latvijas iedzīvotāji, tā īsti nemaz nesaprot, kas ir devalvācija. Ir dzirdēti dažādi aplami un pat mazliet smieklīgi uzskati par to, kas ir devalvācija. Ne vienmēr devalvācija nozīmē to, ka valsts valūtas vērtība ir jāiznīcina pilnībā, jo vairums gadījumos pietiek ar to, ka valūtas vērtību samazina.

Devalvācija un tās mērķis ir tikai un vienīgi valsts ekonomikas attīstības veicināšana. Devalvācija tiek pielietota gadījumos, kad valsti piemeklē krīze. Tādā veidā ir iespējams atjaunot un veicināt ekonomisko izaugsmi.

Latvija ir viena no valstīm, kura ar devalvācijas draudiem saskārās pirmo reizi. Tieši tāpēc reakcija no cilvēku puses bija dažāda. Liela daļa cilvēki, kuri seko līdzi valsts ekonomiskajai attīstībai, uzskata, ka devalvācija nes tikai nelabvēlīgas sekas, taču patiesībā ir tieši otrādi. Ar devalvācijas palīdzību ir iespējams nostabilizēt un atjaunot valsts ekonomisko situāciju, kas ļoti svarīgi ir tieši krīzes laikā.

Kā devalvē valūtu?

nauda

Ir vairāki paņēmieni kā devalvēt valūtu, taču kopumā tas ir process, kura laikā notiek naudas vērtības krišanās, salīdzinot ar citām valūtām. Parasti ar to saprot apzinātu procesu, kurā valūtas izdevēja banka nosaka jaunu valūtas fiksēto kursu pret ārzemju valūtām. Latvijā tā ir Latvijas banka. Latvijas banka ir atbildīga par visa veida finansiāliem notikumiem Latvijas valstī.

Kādas ir devalvācijas sekas?

Devalvācijai ir arī sekas, tāpēc pirms valūtas devalvēšanas ir nepieciešams kārtīgi izvērtēt visus plusus un mīnusus. Kopumā devalvācijas pamata uzstādījums ir tāds, ka sadārdzinās ārzemēs ražoto preču vērtība un kļūst lētāk iegādāties vietējos produktus un pakalpojumus. Tas palīdz pasargāt, atbalstīt un nodrošināt vietējos uzņēmējus ar mazāku konkurenci savas valsts tirgū. Pēc vietējo produktu nepieciešamības, krasi pieaug pieprasījums. Tas ir pozitīvi, jo ir svarīgi, lai vietējo uzņēmēju izaugsme notiktu pēc iespējas straujāk. Tas veicina valsts attīstību un apgrozījumu. Skatoties no negatīvās puses, devalvācijas sekas piemeklē ikvienu iedzīvotāju, kuram ir izveidoti valūtas uzkrājumi.