Vekseļi

Dažreiz saskaramies ar vārdiem, kurus neesam dzirdējuši. Banku un nebanku sektoros bieži vien var dzirdēt tādu vārdu kā – vekselis. Ko tas īsti nozīmē un kam tas ir paredzēts?

Sāksim ar to, ka vekselis ir vārds ar kuru apzīmē dokumentu kuru tā izsniedzējs, ir apņēmies vekselī konkrēti norādītajai personai atmaksāt precīzu naudas summu, kas norādīta dokumentā jeb vekselī, papildus tam, vekselī ir norādīts konkrēts atmaksas termiņš. Vekseļos nefigurē nekādas lietas vai īpašumi, šeit viss figurē tikai un vienīgi ar naudu. Vekseļos nevar parādīties pat vērtspapīri vai kustami īpašumi. Vekseļa turētājam ir neapstrīdamas tiesības uz vekselī norādīto naudas summu, pie tam šo tiesību var izdot jebkura persona, tomēr jāņem vērā, ka šis veids mūsdienās vairs nav populārs. Populārs tas lielākoties bija tikai un vienīgi brīvvalsts laika periodā. Reti kurš cilvēks vispār zina vekseļa nozīmi, jo vekselis kā tāds un tā likums tika pieņemts tālajā 1938. gadā.

Kopumā pastāv divu veidu vekseļi un katrs ir attiecināms uz ko konkrētu. Pirmais vekselis tiek saukts par „vienkāršo” vai „parasto” vekseli. Šo vekseli dod aizņēmējs. Dokumentē jeb vekselī ir jābūt konkrētai informācijai vai tiešam apstiprinājumam, ka esošais dokuments, tik tiešām ir vekselis. Tieši tāpat dokumentā ir jābūt norādītam, ka nauda tiks atmaksāta, tieši tāpat tiek norādīts termiņš, līdz kuram nauda tiks atmaksāta, dokumentā var tikt norādīta vieta, kur tas viss tiks atmaksāt, tomēr pats galvenais – dokumentā ir jābūt konkrētās personas vārdam un uzvārdam, vekseļa izsniegšanas datumam un vekseļa izsniedzēja paraksts.

Otrais vekseļa veids ir mazāk zināms, taču tas nebūt nenozīmē, ka tāds nepastāv. Šo vekseli dēvē par „Trata” vekseli, jeb tautas valodā „pārvedu vekselis,” šo vekseli izraksta kreditors. Šo vekseļa veidu varētu pielīdzināt parādu piedzinējiem, jo konkrētais kreditors noalgo parādnieku vai banku, kurai jāsamaksā konkrēta naudas summa trešajai personai. Salīdzinot šo vekseli ar „vienkāršo” vekseli, „Trata” vekselī ir norādīts tikai maksātāja vārds un saņēmējs. Parastu vekseli, kā arī „Tratu” maksātājam var iesniegts jebkurš likumīgs tās turētājs. Taču reāli par tādu tiek uzskatīts tikai tas, kura reālajā īpašumā atrodas konkrētais vekselis.

Vekselim ir arī kādi nosacīti plusi. To var pārdot, kā arī izmantot, kā maksājumu, veicot maksājumus bankā. Tomēr jāatzīst, ka šāda veida darbības notiek salīdzinoši reti, tomēr nenoliedzami tādas iespējas eksistē. Protams daudzi būs pārsteigti dzirdot par šāva veida iespējām, tomēr agrāk vekseļi bija ļoti pieprasīti, tomēr tehnoloģijām attīstoties un laikam ejot uz priekšu viss mainās un līdz ar to mainās arī kopējā sistēma, tādēļ aizvien retāk dzirdam šo vārdu, kā arī aizmirstam to patieso nozīmi.| Tagged vekseļi, vekselis .

Ikdienas situācijas, kas neļauj ietaupīt naudu

Naudas tērēšana, protams, ir krietni vieglāka par naudas taupīšanu, tāpēc ļoti bieži mēs sev uzdodam jautājumu par to, kur aiziet visa mana nauda? Jā, ir dažādi rēķini par dzīvokli, automašīnu, komunālajiem pakalpojumiem, tāpat daļa līdzekļu aiziet bērnu uzturēšanai un citiem izdevumiem, bet vai visi Tavi ikdienas tēriņi ir pamatoti? Vai esi analizējis savu budžetu un to, kam un cik daudz naudas Tu ikdienā tērē un kā varētu ietaupīt? 

Lai ietaupīt naudu būtu vieglāk, pievērs uzmanību ikdienas situācijām, kurās naudas tērēšanu vajadzētu nopietni izvērtēt.

  1. Komisijas maksas bankomātos

Ja ikdienā norēķinies ar skaidru naudu, noteikti to ņem no savas bankas vai tās sadarbības partneru bankomātiem, pretējā gadījumā par naudas izņemšanu no cita bankomāta Tev tiks piestādīta komisijas maksa, kas mēdz sasniegt pat vairākus eiro. Tieši šāda veida izmaksas mēneša laikā var veidot gana lielu summu, tāpēc skaties uzmanīgi, kur Tu iztērē savu naudu!

  1. Ēšana ārpus mājas

Ietaupīt naudu uz pārtiku un ēšanu var dažādos veidos, tomēr viens no būtiskākajiem – samazināt reizes, kurās tiek ēsts ārpus mājas. Paša taisītā zupa Tev izmaksās mazāk nekā restorānā pagatavotā, tādēļ ieplāno laicīgi savu nedēļas ēdienkarti, turies pie tā un ievērojami samazini savus izdevumus!

  1. Zāles abonements

Ja esi nolēmis paskatīties uz savām finansēm un ietaupīt naudu, noteikti pievērs uzmanību tādai lietai kā trenažieru zāles abonements – vai Tu to izmanto pilnā apmērā? Šāds abonements nav no lētākajiem un gada griezumā tas sastāda samērā lielu naudas summu, tādēļ apsver, vai to izmanto pietiekamā apjomā un varbūt ir iespējas samazināt tā cenu.

  1. Maksa par datu izmantošanu

Kā zināms, mobilo un interneta sakaru nodrošinātāji piedāvā dažāda veida pakalpojumus, bet tiem ir arī konkrēti limiti, kurus pārsniedzot, Tev ir jāmaksā ievērojami vairāk. Vai esi maksājis par to, ka esi pārtērējis internetu? To Tev nevajadzētu darīt, jo šobrīd ir pieejami dažādi piedāvājumi, kas būs atbilstoši tieši Tavām vajadzībām.

  1. Kafija

Rīta kafija ir svarīga, tomēr izvēlies, vai tās dzeršana ārpus mājas vai darba Tev tiešām ir vajadzīga! Ja, piemēram, kafija kādā no kafejnīcām maksā apmēram 3 eiro un Tu to dzer katru dienu, tas nozīmē, ka nedēļā Tu iztērē 15, bet mēnesī jau 60 eiro. Ja esi nolēmis ietaupīt naudu, noteikti apsver savus kafijas dzeršanas paradumus.

  1. Ātrie kredīti

Ātrie kredīti ir īstermiņa kredīti, kuri visbiežāk tiek ņemti internetā. Arī ātrajiem kredītiem ir vairāki veidi – SMS kredīti, patēriņa kredītu, kredītlīnijas un pirmie kredīti bez procentu maksas. Ātrie kredīti ir maksas pakalpojums, bet pirmais kredīts bez pārmaksas ir bezprocentu risinājums. Jums vajadzētu salīdzināt aizdevējus un aizņemties no tā aizdevēja, kurš izsniedz pirmo kredītu bez procentu maksas par komisiju un procentiem. Tā rezultātā, Jums būs atgriez tikai paņemtā summa bez procentiem.

Šādi var uzskaitīt vēl daudz un dažādus veidus, kur mēs ikdienā iztērējam vairāk kā vajadzētu, bet, ja vēlies ietaupīt naudu, pievērs uzmanību saviem izdevumiem un ienākumiem, noliec prioritātes un dari visu, lai sasniegtu savu mērķi!